Už máte kúpené zimné pneumatiky?

Slovenská značka Matador odjakživa ponúka kvalitné pneumatiky za dostupné ceny. Prečo sme sa rozhodli venovať dnešný článok práve pneumatikám? Je to jasné. Zima sa blíži a s ňou aj chladnejšie počasie, ktoré nie je pre letné pneumatiky práve najlepšie. Práve preto podľa zákona na Slovensku zimné pneumatiky musia byť na auto pripevnené najneskôr 1. novembra. V prípade, že už v októbri je sneh alebo ľad, rozum nepustí a samozrejme prezutie auta je potrebné skôr. Inak by ste ohrozovali nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ostatných účastníkov cestnej premávky.

Už spomínaná značka Matador vznikla v Púchove a v tamojšej fabrike sa ročne vyprodukujú milióny pneumatík. Tie sa predávajú nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Výborné ohlasy pochádzajú najmä zo susedných Čiech či Poľska. Dôležité pri výrobe pneumatík je prvotný materiál, kaučuk. Ten sa získaval kedysi dávno zo stromov, ale v dnešnej dobe je väčšina materiálu vyrábaná synteticky, aby sa šetrilo životné prostredie. Ďalšou súčasťou pneumatík sú rôzne prímesi, ktoré dodávajú gumám ich ďalšie vlastnosti. Medzi tieto patrí napríklad rezistencia proti šmyku alebo dobrá priľnavosť na povrch. Taktiež sa vyrábajú špeciálne gumy s prímesou, ktoré sú veľmi tvrdé a tak odolné proti prepichnutiu a rôznym dieram od kamienkom alebo ostrých hrán.

Pneumatiky môžete kúpiť v rôznych veľkostiach. Nezáleží pri tom ale len na vašom vkuse, ale aj na priemere pneumatík zapísaných vo vašom technickom preukaze auta. Môžete totiž auto obuť len do takej veľkosti pneumatík, aká je odporúčaná výrobcom. Veď si predstavte, že na vaše Smart auto by ste obuli 18-palcové pneumatiky. Nevyzeralo by to iba smiešne, ale bolo by to aj nebezpečné, pretože auto na takéto veľké gumy nebolo stavané a tak sa môžu vyskytnúť technické problémy. Ako každý rok, odporúčame prezuť gumy skôr, ako je zákonom daný termín. Ušetríte a ešte sa aj vyhnete stresu a zhonu, ktorý v autoservisoch v tento čas nastáva.