Pôžička na auto

Málokto má toľko hotovosti alebo našetrené, že si môže kúpiť nové auto za niekoľko tisíc eur. Preto si veľa ľudí berie pôžičku na auto v pobočke banky alebo online. A práve teraz je na to aj najlepší čas, pretože úrokové sadzby na pôžičky či úvery už dlho neboli také nízke, ako sú teraz. Najnižšie úroky sa pohybujú v oblasti okolo 5% za bezúčelové úvery. Keď budete kupovať auto na lízing alebo na splátky tretiny alebo štvrtiny, táto sadzba sa ešte zníži.

Pôžičku si ale nemôže zobrať hocikto. Musíte mať minimálne 18 rokov, zamestnanie a stály príjem, ktorý banka vyhodnotí tak, že si môžete požičať peniaze. Ľudia s minimálnou mzdou, seniori alebo nezamestnaní ľudia len ťažko dostanú úver, a ak aj áno, tak často s horšími podmienkami. To znamená, že v konečnom dôsledku preplatia viac peňazí za úroky alebo iné poplatky spojené s pôžičkou. V takomto prípade by ste si mali premyslieť, či nové auto naozaj potrebujete, alebo si radšej budete ešte pár mesiacov peniaze odkladať a šetriť. Potom budete mať väčšie šance uspieť.

Na rozdiel od hypotéky, pri úvere nedostávate príspevok od štátu. Poplatky za vybavenie pôžičky, neskoré splácanie alebo mimoriadne vklady sa však môžu od banky k banke veľmi líšiť, takže predtým, než o pôžičku zažiadate, vám odporúčame pozrieť si online, aká banka je pre vás tá najvýhodnejšia. V niektorých predajniach automobilových spoločností dokonca ani do banky chodiť nemusíte. Vybavia pôžičku za vás u banky, s ktorou sú zmluvne zviazaní. V takomto prípade budete mať síce menej vybavovačiek a podpisovania, úrok môže však byť vyšší.

Po preverení vášho nároku na úver alebo pôžičku vám banka vyplatí sumu požičaných peňazí priamo na účet, alebo v prípade, že ste si kupovali auto priamo u výrobcu, peniaze vôbec neuvidíte a idú na účet lízingovej spoločnosti alebo predajcu. Prajeme veľa zábavy s novým autom!