Nehody na slovenských cestách

Bohužiaľ, nehody na slovenských cestách sú čoraz častejšie. Aj keď nie sú v mnohých prípadoch smrteľné, môžu značne poznačiť život jej účastníkov. Z nehody si môžete odniesť drobnejšie zranenia, odobratý vodičský preukaz, vysoké náklady na opravu ak nemáte havarijné poistenie, ale aj traumu na celý život. Prečo sa teda nepoučiť a nedodržiavať niekoľko zásadných pravidiel, aby ste predišli nehodám?

V roku 2018 už skoro každý vodič vlastní mobilný telefón. Počas jazdy je telefón užitočný najmä pokiaľ neviete, kam máte ísť a môžete cez neho spustiť navigáciu. Pozor si však dávajte na to, aby ste sa nepozerali viac na telefón a mapu ako na cestu. Práve preto boli vyvinuté špeciálne držiaky do auta, na ktoré môžete mobil pripevniť a máte ho tak vo vyššej pozícií. Na telefonovanie v aute by ste mali použiť zariadenie handsfree. Mnoho nových áut už podporuje aj funkciu Bluetooth, čo vám umožní telefonovať priamo cez palubnú dosku auta a už nemusíte váš telefón vôbec ani brať do ruky. V prípade, že takýto systém nemáte, určite auto odstavte na najbližšom odpočívadle a zavolajte si, ak potrebujete. Počas jazdy by ste sa totiž mali sústrediť na premávku a šoférovanie. Multitasking nie je vecou, ktorú by ste mali brať na ľahkú váhu.

Veľa nehôd je spôsobená aj tým, že vodič nedodržiava dopravné predpisy a ide príliš rýchlo. Ak sa ponáhľate a prekračujete povolenú rýchlosť, neohrozujete tak len vlastný život, ale aj život ľudí v autách alebo dopravných prostriedkoch okolo vás. Ak sa potrebujete dostať na určitý čas do vášho cieľa, choďte skôr z domu alebo si vyberte trasu, na ktorej nie sú zápchy alebo dopravné obmedzenia. Medzi ďalšie dôvody a možné príčiny nehody patrí šoférovanie pod vplyvom alkoholu a mikrospánok za volantom. Dávajte si pozor, ak cestujete sami a na dlhé trasy, aby ste boli vždy oddýchnutý a necestovali dlhšie ako pár hodín vkuse.