Kúpa auta

Nielen pri predaji auta, ale aj pri jeho kúpe je nutné si vopred rozmyslieť, aké sú naše plány. Ak máte 2 deti, nebudete predsa kupovať Fabiu a naopak, ak ste práve spravili autoškolu, nebudete si kupovať drahé BMW. Ako prvé sa teda treba zamyslieť nad tým, na čo nám má nové auto slúžiť. Budeme ho potrebovať iba ako dopravný prostriedok do práce a späť? Chceme s ním ísť aj na dovolenku? Alebo len jednoducho chcete ukázať susedovi, že na to máte?

Rozdiely v prístupe ku kúpe nového auta nájdeme aj v rôznych pohlaviach kupujúcich. Zatiaľ čo muž rád pozerá najnovšie rýchle autá a sleduje ich spotrebu, u nežnejšieho pohlavia prevláda hlavne praktickosť a správna farebnosť vozidla.

Ak ste si ujasnili, aké auto chcete a na aký účel ho potrebujete, zostáva vám už len určiť množstvo peňazí, ktoré ste ochotní za auto zaplatiť. Či je váš rozpočet 500 eur alebo 50 000 eur, značne to obmedzí alebo rozšíri ponuku dostupných a vhodných áut. Ak už máte celkom konkrétnu predstavu, môžete sa vybrať dvoma smermi. Jedným smerom je kúpa ojazdeného, prípadne predvádzacieho vozidla. V takomto prípade si musíte byť vedomí, že nie ste prvým majiteľom auta a auto už môže mať čo to za sebou. Nielen čo sa týka najazdených kilometrov, ale aj opráv a opotrebovaných súčiastok. Nehovoriac o tom, či v aute sedel fajčiar alebo prípadne bol v ňom prepravovaný domáci maznáčik. Na druhej strane, takéto ponuky sú výrazne lacnejšie než nové vozidlo.

Ako sme už spomínali, alternatívou k vozidlu kupovaného z druhej ruky, je kúpa vozidla priamo od predajcu vo zvolenej automobilovej spoločnosti. O jednotlivých automobilových spoločnostiach, ktorých autá si môžete na Slovensku kúpiť, ešte povieme neskôr, v inom článku. V prípade nového vozidla budete prvým majiteľom a máte skvelú možnosť si auto nakonfigurovať podľa vlastných predstáv s príslušenstvom, ktoré uznáte za vhodné. Z kalkulácie jeho ceny sa však až tak tešiť nebudete.